Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Protetyka stomatologiczna Katowice

Chcesz poprawić wygląd swojego uśmiechu stosując korony zębowe? Myślisz o uzupełnieniu braku zębowego przy pomocy mostu protetycznego? Nasz zespół dentystów z Katowic pomoże Ci to osiągnąć  i przeprowadzi to w komfortowych i bezpiecznych warunkach. 

Protetyka jest rozległą dziedziną stomatologii zajmującą się uzupełnieniem brakujących tkanek zęba oraz pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Jej głównym celem jest przywrócenie estetyki i funkcjonalności jamy ustnej. Utrata nawet jednego zęba skutkuje szeregiem powikłań dotyczących całego układu żucia – zęby sąsiednie przechylają się w stronę luki, przeciwstawne biernie wyrzynają, dochodzi do rozchwiania zębów, odsłonięcia korzeni oraz wystąpienia nadwrażliwości. Dlaczego warto wykonać korony i mosty? Prawidłowo wykonane odbudowy protetyczne zapobiegają powyższym powikłaniom.  Zapraszamy do naszego gabinetu Denticon zlokalizowanego przy ulicy Tysiąclecia w Katowicach.

KORONY I MOSTY

Korony protetyczne (potocznie: korony zębowe) są „czapeczkami” wykonanymi z porcelany na podbudowie z tlenku cyrkonu (estetyczne prace pełnoceramiczne) lub na podbudowie metalowej (licowane porcelaną). Ich zadaniem jest przywrócenie kształtu, barwy i estetycznego wyglądu zębom znacznie zniszczonym. Każdy ząb pod koronę wymaga oszlifowania. Jest to niezbędne, by znieść wypukłości powierzchni, utworzyć dokładną płaszczyznę przylegania i stworzyć odpowiednią ilość miejsca dla uzupełnienia.

Most protetyczny stosujemy w celu uzupełnienia braków zębowych pojedynczych lub mnogich. W przeciwieństwie do protez ruchomych uzupełnienia te są na stałe połączone z zębami pacjenta, przez co nie trzeba ich wyciągać do zabiegów higienicznych. Jak zbudowane są mosty zębowe? Składają się na nie filary i przęsła. Filary są koronami umieszczonymi na oszlifowanych zębach sąsiadujących z luką po utraconych zębach. Łączą się one z przęsłem, które jest elementem wypełniającym wolne miejsce. Kształt przęsła odpowiada zębom naturalnym, przez co odbudowa braku wygląda bardzo estetycznie. Zęby filarowe muszą być prawidłowo wyleczone i dobrze osadzone w kości. Czy mosty zębowe mają jakieś wady? Minusem w przypadku tego uzupełnienia jest konieczność oszlifowania filarów (często są to zdrowe zęby). Doskonałą alternatywą dla mostu są natomiast implanty zębowe.

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na korony zębowe czy mosty zębowe, wymagają one szlifowania zębów filarowych. Zabieg ten wykonujemy w powiększeniu, co gwarantuje dokładność preparacji i idealne dopasowanie korony lub mostu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go bezbolesnym dla pacjenta. Po preparacji wykonuje się wyciski z użyciem mas szczegółowo oddających kształt oszlifowanego filaru i jego stosunek do zębów sąsiednich i przeciwstawnych. Następnie zęby zabezpieczane są estetycznymi koronami tymczasowymi.

Wykonanie korony lub mostu protetycznego wymaga zazwyczaj 3 wizyt. Podczas pierwszej wizyty nasz lekarz dentysta Katowice, przeprowadza dokładne badanie pacjenta, przedstawia plan leczenia, a po uzyskaniu akceptacji wykonuje wstępną preparację. W trakcie następnej wizyty wykonywana jest preparacja ostateczna i pobierany jest wycisk, który przesyłamy następnie do laboratorium protetycznego. Tam, jedni z najlepszych techników, z którymi mamy przyjemność współpracować, przygotowują uzupełnienie ostateczne. Zęby na czas między wizytami zabezpieczają estetyczne korony tymczasowe. Chronią one filary przed zakażeniem bakteriami z jamy ustnej i nadają kształt harmonizujący z zębami sąsiednimi.. Pozwala to pacjentowi na całkowicie normalne funkcjonowanie. Podczas kolejnej wizyty po akceptacji wyglądu uzupełnienia przez pacjenta przystępuje się do cementowania pracy. Zacementowane na stałe uzupełnienie pozwala cieszyć się pięknym, nowym zębem przez wiele lat.

Call Now Button