Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Podtlenek azotu (gaz rozweselający)

Pacjentom, którzy szczególnie boją się dentysty, oferujemy leczenie połączone z sedacją wziewną. Polega ona na podaniu pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i tlenu, nazywanej potocznie „gazem rozweselającym” za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos. Przebywanie w stanie sedacji jest bardzo przyjemnym uczuciem. Zapewnia ona wysokie działanie uspokajające, przeciwlękowe, a także powoduje stan odprężenia i rozluźnienia. Jednocześnie, dzięki zachowaniu przez Pacjenta pełnej świadomości, umożliwia komunikację i współpracę z lekarzem dentystą.

Sedacja wziewna rekomendowana jest przez stomatologa Katowice dla naszych najmłodszych pacjentów, jednak doskonale sprawdza się również w przypadku pacjentów dorosłych. Zastosowanie sedacji wziewnej przez umożliwia niejednokrotnie wyleczenie pacjenta z lęku, którego nabył w przeszłości.

Efekt uspokajający uzyskuje się, wdychając podtlenek azotu za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos. Po krótkim czasie odczuwane jest przyjemne oszołomienie, obniżony jest poziom lęku i dodatkowo występuje słabe działanie przeciwbólowe. Aby osiągnąć całkowitą bezbolesność zabiegu, wykonuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem, co powoduje eliminację podtlenku azotu z organizmu.

Czas trwania zabiegu sedacji wziewnej podtlenkiem azotu jest uzależniony od czasu trwania właściwego leczenia i wynosi od 15 minut do około 1,5 godziny.

Przeciwskazania do sedacji wziewnej to:

  • nieżyt górnych dróg oddechowych (przeziębienie, przerost migdałków)
  • choroby płuc
  • wrodzona wada serca
  • ciąża
  • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
  • choroby psychiczne
  • alkoholizm
Call Now Button