Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Chirurgia stomatologiczna, Katowice os. Tysiąclecia

Nowoczesna chirurgia stomatologiczna w naszym gabinecie w Katowicach dostarcza szeroką gamę możliwości leczenia w sytuacji, kiedy leczenie zachowawcze nie wystarcza. Ponadto zabiegi chirurgiczne bardzo często stanowią jeden z etapów kompleksowego leczenia implantologicznego, protetycznego lub ortodontycznego. Oferujemy m.in. profesjonalne i komfortowe usuwanie ósemek, resekcje korzeni zębów oraz plastykę wędzidełek warg lub języka

Wieloletnie doświadczenie naszych stomatologów i zastosowanie najnowszych technologii gwarantują bezpieczne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. W trakcie zabiegów wykorzystujemy innowacyjne metody znieczulenia komputerowego, które zapewnia szybkie i bezbolesne wykonanie zabiegu.

W Denticon oferujemy dodatkowo możliwość przyspieszenia gojenia miejsca po zabiegu dzięki zastosowaniu fibryny bogatopłytkowej (PRF). Na stronie znajdziecie Państwo wszystkie informacje dotyczące także realizacji usług z innych dziedzin, tj. np. ortodoncja czy protetyka. Stosujemy m.in. implanty zębowe, licówki porcelanowe i aparaty ortodontyczne. Zapraszamy do podjęcia kompleksowego leczenia i zaufania naszym doświadczonym stomatologom.

chirurgia stomatologiczna katowice

Usuwanie zębów, ósemek

Zastanawiasz się jak wygląda usuwanie ósemek? Ósemki (tzw. zęby mądrości) , to częsta przyczyna różnych problemów stomatologicznych. Są to zęby, które wyrastają dość późno, przez co nie ma już dla nich miejsca w łuku zębowym. W rezultacie ósemki wyrzynają się częściowo, rosną w nieprawidłowym kierunku lub całkowicie zatrzymują się w kości. W tym sytuacjach w większości przypadków istnieje konieczność ich ekstrakcji.

Usuwanie ósemek zalecane jest w poniższych sytuacjach: 

  • utrudnione oczyszczanie okolicy zęba z nawracającymi stanami zapalnymi dziąsła wokół zęba mądrości,
  • ból i problemy z pełnym otwieraniem ust,
  • brak miejsca w łuku zębowym i stłoczenie zębów, które prowadzi do wad zgryzu,
  • ucisk na ząb sąsiedni,
  • próchnica ósemek ze względu na utrudnione czyszczenie,
  • przygotowanie do leczenia ortodontycznego.

Przed zabiegiem usunięcia ósemki wykonywana jest diagnostyka cyfrowa za pomocą zdjęcia rentgenowskiego oraz konsultacja chirurgiczna. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest w pełni bezbolesny.

Na koniec wizyty, kiedy usuwanie ósemek zostanie już zakończone, pacjent jest szczegółowo informowany o sposobie postępowania, otrzymuje  zestaw okładów chłodzących, zapobiegających pojawieniu się obrzęku oraz odpowiednich leków przeciwbólowych. Nasza chirurgia stomatologiczna w Katowicach obejmuje kompleksowe podejście do leczenia każdego przypadku.

Usuwanie zębów poprzedza rzetelne badanie stomatologiczne oraz radiologiczne. Zęby kwalifikowane są do usunięcia, gdy nie ma możliwości uratowania ich przy zastosowaniu dostępnych nowoczesnych metod leczenia. Ekstrakcja zęba polega na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu. Bardzo istotne, aby usunięcie zęba wykonać możliwie atraumatycznie, co pozwoli pozostawić kość w stanie nienaruszonym. Zapewni to bezbolesne gojenie, zapobiegnie ryzyku komplikacji oraz ułatwi późniejsze leczenie implantologiczne. Po zabiegu pacjent jest szczegółowo informowany o sposobie postępowania, a także otrzymuje odpowiednie leki zmniejszające ryzyko bólu.

Zabieg resekcji korzenia zęba przeprowadzany jest u pacjentów, u których pomimo leczenia kanałowego stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych dalej się utrzymuje. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia komputerowego.

Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi. Dzięki temu zabiegowi, istnieje możliwość wyleczenia zęba bez konieczności jego usunięcia. Proces gojenia trwa od 10 dni do 6 miesięcy w zależności od miejsca, w którym resekcja korzenia zęba jest przeprowadzana.

Chirurgia stomatologiczna obejmuje też plastykę wędzidełka wargi i języka. Wędzidełkami nazywane są fałdy błony śluzowej odchodzące od warg oraz języka i przyczepiające się na dziąśle w sąsiedztwie zębów. W większości przypadków nie są one przyczyną żadnych dolegliwości, jednak czasami mogą wymagać korekty, np. kiedy planowane jest leczenie protetyczne lub wskazana jest ortodoncja

Kiedy wędzidełko górnej wargi jest nadmiernie przerośnięte, w okresie rozwoju zębów u dzieci, może nastąpić ich rozsunięcie i powstanie szpary między nimi (tzw. diastema). Innym przykładem jest nadmiernie rozwinięte wędzidełko języka, które może przyczyniać się do powstawania wady wymowy. Rozwiązaniem w tych sytuacjach jest wykonanie w odpowiednim czasie zabiegu plastyki wędzidełka. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu chirurgicznego noża elektrycznego najnowszej generacji zabieg wykonywany jest bardzo precyzyjnie, przebiega szybko, bez krwawienia i konieczności zakładania szwów.

Przerosty błony śluzowej jamy ustnej występują u pacjentów z parafunkcjami, jak np. przygryzanie policzka/wargi oraz w sytuacji zbyt długiego użytkowania nieprawidłowo dopasowanych protez ruchomych. Prowadzi to do powstania nierówności i nadmiaru dziąsła, które utrudniają funkcjonowanie (jedzenie, mówienie) oraz dalsze leczenie protetyczne. Zmiany tego typu wymagają korekcji chirurgicznej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a dzięki zastosowaniu chirurgicznego noża elektrycznego najnowszej generacji przeprowadzany jest bardzo precyzyjnie, szybko i z minimalną inwazyjnością.

Procedury z zakresu chirurgii stomatologicznej wymagają stosowania się do zaleceń pozabiegowych.Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. 

  • W dniu oraz dwa dni po zabiegu nie palić papierosów i nie spożywać alkoholu.
  • Jeść i pić dopiero po upływie czasu działania miejscowego znieczulenia (około 2 godziny). Zaleca się unikać gorących pokarmów i napojów oraz nie gryźć pokarmu w okolicy zabiegowej.
  • W okresie pozabiegowym zaleca się unikanie uprawiania sportu wyczynowego oraz ekstremalnych obciążeń klimatycznych (jazda na nartach, podróż w tropiki).
  • Po ustąpieniu znieczulenia, w razie wystąpienia dolegliwości bólowych można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe, nie przekraczając zalecanej dawki.
  • W okolicy miejsca operacji, policzka i podbródka może wystąpić obrzęk, który po paru dniach zniknie. Złagodzenie tych objawów można uzyskać stosując zimne okłady.
  • Nie należy ingerować w ranę – zaleca się nie dotykać okolicy zabiegowej palcami ani językiem.
  • Można delikatnie używać płukanek antyseptycznych do zębów po 48 godzinach od zabiegu przez okres 7 do 14 dni.
  • Jeśli rana po zabiegu zabezpieczona została szwami, po 7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną połączoną ze zdjęciem szwów.
  • Staranna higiena jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem okolicy zabiegu warunkuje prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.
Call Now Button