Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Ortodoncja Katowice os. Tysiąclecia

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, która również oferowana jest przez nasz gabinet stomatologiczny w Katowicach.  Wady zgryzu to jedne z najczęstszych problemów i dotyczą pacjentów w każdym wieku. Negatywnie wpływają na estetykę nawet najzdrowszego i najbielszego uśmiechu. Warto również zwrócić uwagę na to, że niewłaściwy układ zębów ma bezpośredni wpływ na kondycję zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Wada zgryzu w istotny sposób zwiększa intensywność ścierania zębów podczas pracy narządu żucia, przez co są one bardziej podatne na próchnicę. Wady tego typu powodują również nierówne obciążenie stawów skroniowo-żuchwowych podczas ich funkcjonowania, co może wiązać się z późniejszymi problemami, które nie pozostają bez wpływu na ogólny stan zdrowia pacjenta.

Czy ortodoncja jest dla każdego? Oczywiście, że tak. Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o prawidłowy układ zębów, jednak najszybsze i najefektywniejsze rezultaty uzyskuje się w przypadku rozpoczęcia leczenia w młodym wieku. Kiedy Twoje dziecko odczuwa ból zęba, wiesz, że dobry stomatolog dziecięcy w Katowicach może nie tylko zlikwidować ból, ale też zapobiec dalszemu rozwojowi chorób. Dokładnie tak samo jest w przypadku zauważenia niewłaściwego ułożenia  zębów – ortodonta skontroluje sytuację i zaproponuje sposób leczenia. 

Jako gabinet Denticon oferujemy zarówno aparaty stałe, jak i ruchome. Dzięki nim, pomagamy pacjentom w odzyskiwaniu pełnowartościowego uśmiechu. Sprawdź też usługi z różnych innych dziedzin, którymi zajmujemy się w Denticon – np. z chirurgii stomatologicznej i protetyki. Zapewniamy m.in. bezbolesne usuwanie ósemek oraz implanty zębowe. Przygotowujemy też wysokiej jakości protezy zębowe w Katowicach – kompleksowo działamy w naszym gabinecie na osiedlu Tysiąclecia.

Ortodoncja Katowice

Ortodoncja wymaga planowania i perspektywicznegi myślenia, dlatego leczenie ortodontyczne składa się z 5 etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja diagnostyczna, podczas której ortodonta pobiera wycisk górnego i dolnego łuku. Są one podstawą do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych. Dzięki tym modelom i zdjęciom rentgenowskim, dokonywana jest dokładna analiza występującej wady. Tworzony jest również plan leczenia. 

Kolejna wizyta polega na przedstawieniu planu leczenia. Po uzyskaniu akceptacji pacjenta zakładamy aparat ortodontyczny na zęby. Proces ten jest zupełnie bezbolesny i trwa około jednej godziny. Na zakończenie pacjentowi przekazywane są wszystkie zalecenia związane z użytkowaniem aparatu, stosowaniem odpowiedniej diety, a także przestrzegaiem zasad higieny. 

Leczenie ortodontyczne wymaga wizyt kontrolnych. W przypadku aparatów stałych zazwyczaj odbywają się one raz na miesiąc. Odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami kontrolnymi mogą się wydłużać wraz z upływem czasu noszenia aparatu. 

Osiągnięcie oczekiwanych efektów umożliwia zdjęcie aparatu. Nie jest to jednak koniec leczenia ortodontycznego, gdyż uzyskana korekcja wady musi zostać utrwalona, aby zapobiec jej nawrotowi. Dotyczy to szczególnie osób dorosłych. W tym celu ortodonta projektuje specjalny aparat retencyjny. Może on mieć postać niewidocznego, metalowego drucika przyklejonego do zębów od strony języka, wyjmowanej płytki akrylowej lub plastikowej przezroczystej nakładki na zęby.

Powszechnie obowiązująca zasada mówi, że okres retencji nie powinien być krótszy niż połowa okresu aktywnego leczenia. Ważne jest, aby w międzyczasie pamiętać o odbywanych co pół roku wizytach kontrolnych u stomatologa.

Czas leczenia ortodontycznego jest zależny od rodzaju oraz stopnia nasilenia wady zgryzu i może trwać od 12 do 30 miesięcy. Najczęściej aparat noszony jest przez około 24 miesiące. Określenie dokładnego czasu jest kwestią indywidualną.

Podczas wizyty konsultacyjnej ortodonta wykonuje dokładne badanie i przedstawia wstępny problem ortodontyczny. Wykonuje również zdjęcia cyfrowe oraz rentgenowskie, pobiera też wyciski zębów w celu pogłębienia diagnostyki i przygotowania planu leczenia.

Wizyty kontrolne ustalane są w zależności od rodzaju wady zgryzu. U większości pacjentów leczonych aparatami stałymi wizyty odbywają się co 4 tygodnie.

Leczenie ortodontyczne to leczenie dostępne dla pacjentów w każdym wieku, umożliwiające uzyskanie najlepszych efektów estetycznych. W odróżnieniu od dzieci i młodzieży, stopień mineralizacji kości osoby dorosłej jest większy, przez co leczenie ortodontyczne może przebiegać u nich nieco dłużej. Dłużej stosowany będzie także aparat retencyjny, zapobiegający nawrotom do pierwotnego układu zębów.

Warto pamiętać, że współczesna ortodoncja jest bardzo rozwinięta i leczenie ortodontyczne jest bezbolesne. Jedynie po wizytach, podczas których aktywowany jest aparat, można doświadczać uczucia ucisku lub dyskomfortu podczas zagryzania zębów. 

Podczas leczenia ortodontycznego powinno stosować się tzw. “dietę miękką” i unikać pokarmów o konsystencji twardej (np. cukierków, orzechów, twardych owoców) oraz pokarmów lepkich (np. karmel, guma do żucia). Stosując się do zaleceń, można zapobiec dodatkowym wizytom awaryjnym w celu naprawy połamanych lub uszkodzonych elementów aparatów ortodontycznych.

Call Now Button