Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Jakie są najpopularniejsze metody leczenia ubytków i próchnicy zębów?

Próchnica zaawansowana to stan, w którym dochodzi do znacznej erozji szkliwa i uszkodzenia zęba. Jest to zwykle spowodowane przez bakterie i działanie kwasów, które niszczą twardą tkankę zęba. Próchnica zaawansowana rozwija się, gdy nie zostanie wcześnie wykryta i leczona. Prowadzi do coraz to głębszych ubytków i uszkodzeń zęba. W tym artykule zaprezentujemy nowoczesne metody leczenia próchnicy, a także podpowiemy, co zrobić, aby do niej nie doszło.

Próchnica zaawansowana – czy można jej uniknąć?

Jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju zaawansowanej próchnicy jest zachowanie wysokiej higieny jamy ustnej, zwracanie uwagi na swoją dietę, a także regularne odwiedzanie dentysty. Jeżeli masz zdrowe zęby, wystarczy kontrolna wizyta raz na pół roku. Dentysta może szybko zidentyfikować nawet bardzo wczesne objawy próchnicy i zapobiec jej dalszemu postępowi. Jeżeli jednak masz częściej diagnozowane ubytki, zwiększ liczbę kontroli dentystycznych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego ogranicz spożycie żywności i napojów bogatych w cukry i węglowodany, zwłaszcza słodyczy, napojów gazowanych i soków owocowych. Bakterie w jamie ustnej przekształcają cukry w kwasy, które niszczą szkliwo i prowadzą do próchnicy. Stosuj wyłącznie rekomendowane przez specjalistów pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają składniki, takie jak fluor, ksylitol i chlorheksydyna. To substancje, które pomagają w zwalczaniu próchnicy i utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.

Leczenie próchnicy – jakie są współczesne możliwości?

We współczesnej stomatologii istnieje wiele skutecznych metod usuwania próchnicy. Popularne dawniej wypełnienia (“plomby”) amalgamatowe, wykonane z mieszaniny metalu zostały zastąpione wypełnieniami ceramicznymi i kompozytowymi, które wyróżniają się mniejszą widocznością i doskonałą trwałością. 

Leczenie endodontyczne – kanałowe

Leczenie endodontyczne, to bardzo popularna i skuteczna procedura stomatologiczna mająca na celu usunięcie i naprawę zainfekowanej tkanki wewnątrz zęba. Proces ten ma na celu ocalenie zęba, zapobieżenie rozprzestrzenianiu się infekcji oraz przywrócenie zdrowia i funkcji zęba. W trakcie zabiegu stomatolog używa specjalnych narzędzi, aby usunąć zainfekowaną próchnicą tkankę oraz dotknięte próchnicą obszary zęba. W tym samym czasie stomatolog  tworzy przestrzeń do odbudowy zęba. Do tego celu stosuje się specjalne materiały wypełniające, które mają za zadanie przywrócić dobry wygląd i pełna funkcjonalność zęba. Jednak kiedy próchnica jest już bardzo zaawansowana, konieczne może być podjęcie kolejnych decyzji o całkowitej lub częściowej odbudowie zęba.

Zaawansowana próchnica a odbudowa zęba

Zdarza się, że gdy próchnica jest rozległa lub struktura zęba uległa znacznemu osłabieniu, stomatolog sugeruje wykonanie dalszych zabiegów odbudowy. Mogą one obejmować szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak:

  • zastosowanie wkładów koronowych, 
  • koron lub mostów, 
  • a nawet implantów.

Co to są korony?

Korony to nakładki kompozytowe, ceramiczne lub porcelanowe, które są umieszczane na uszkodzonych zębach. Zapewniają ochronę wyleczonego z próchnicy zęba i przywracają jego naturalny wygląd. Korony są często stosowane przy większych ubytkach lub w przypadku osłabionych zębów. Część pacjentów decyduje się również na nie ze względów estetycznych.

Do najładniej wyglądających i jednocześnie bardzo trwałych koron, zaliczane są tzw. korony pełnoceramiczne. Są wykonane z porcelany lub ceramiki o wysokiej trwałości i bardzo naturalnym wyglądzie. To cechy, które sprzyjają odtworzeniu naturalnego wyglądu zęba. 

Próchnica na zębach przednich – leczenie

Leczenie próchnicy na przednich zębach zależy od rozległości i głębokości uszkodzeń. Istnieją różne metody leczenia, które można zastosować w tym przypadku to między innymi: wypełnienie kompozytowe, a także opisane wyżej licówki i korony pełnoceramiczne.

Jak wygląda leczenie próchnicy u dzieci bez użycia wiertła (“borowania”)?

Leczenie próchnicy u dzieci bez konieczności borowania jest możliwe tylko w bardzo wczesnych stadiach. Stosuje się wówczas lakowanie, fluoryzację lub reminalizację, które pomagają w zabezpieczeniu bruzd i zagłębień na powierzchniach zęba, wzmacniają szkliwo zębów i pomagają w jego odbudowie.

Usuwanie próchnicy – zanim podejmiesz leczenie

Przed podjęciem decyzji o leczeniu zaawansowanej próchnicy zalecamy konsultację z doświadczonym stomatologiem, który przeprowadzi wywiad (czasami zaawansowana próchnica wynika ze stosowanej farmakoterapii), oceni stan jamy ustnej, zasugeruje odpowiednie metody leczenia i udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Jeśli szukasz profesjonalnej opieki stomatologicznej w Katowicach, polecamy skorzystać z usług Denticon – specjalistycznego gabinetu stomatologicznego. Oferujemy szeroki zakres usług, w tym ortodoncję, leczenie ubytków, a także inne zabiegi stomatologiczne. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej ofercie: 

Zachęcamy do kontaktu!

Leave a Comment

Call Now Button