Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Jeśli pacjent ma próchnicę i dochodzi do zapalenia miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). To tak naprawdę alternatywa dla usunięcia zęba – dobry sposób na zachowanie ładnego i zdrowego uśmiechu. Wiele osób nie lubi samego brzmienia tej nazwy leczenia, bo leczenie kanałowe kojarzy się z bólem, dyskomfortem i długim czasem spędzanym na fotelu dentystycznym. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy współczesne leczenie kanałowe to wciąż problem?

Co to jest leczenie kanałowe?

Próchnica jest procesem patologicznych zmian, które zachodzą w jamie ustnej. Nie pojawia się nagle i nie od razu powoduje ogromne dolegliwości bólowe. Najpierw uszkodzone zostaje szkliwo i zębina, a dyskomfort z tym związany jest na tyle niewielki, że pacjenci często go ignorują. Nazywają to potocznie nadwrażliwością zębów i zamiast do stomatologa, idą do apteki. Później jednak zmiany przeradzają się w uszkodzenie miazgi zęba (najbardziej wewnętrznej części struktury zęba) i powodują poważny stan zapalny z uczuciem rosnącego bólu. Tabletki, zmiana pasty do zębów na bardziej modną, płukanki i inne sposoby polecane w mediach nie pomogą…

Objawy chorób miazgi zęba

Stan zapalny miazgi zęba rozpoznaje się między innymi po tym, że ząb mocno reaguje na:

  • zmiany temperatury – np. w trakcie ciepłego jedzenia i napicia się zimnej wody z lodem,
  • przejście z zimnego pomieszczenia do ciepłego – najczęściej jest odczuwane krótkotrwałe pulsowanie,
  • cukier – przy zjadaniu słodkiej rzeczy, odczuwany jest gorzki smak, a następnie miejscowy ból,
  • zmianę pozycji ciała – np. na schylanie się.

Leczenie kanałowe – jakie ma etapy?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba? Leczenie kanałowe rozłożone jest zwykle na kilka wizyt i rozpoczyna się od diagnostyki. W naszym gabinecie przeprowadzamy ją za pośrednictwem systemu radiowizjografii cyfrowej (RTG). Sprzęt jest nowoczesny i emituje minimalną dawkę promieniowania. Następnym etapem leczenia jest miejscowe znieczulenie. Cały zabieg przeprowadzany jest więc bezboleśnie. Dentysta zakłada specjalną gumę-koferdam, która pełni funkcję ochronną – zarówno dla kanałów (przed zakażeniem bakteriami z jamy ustnej), jak i dla pacjenta (przed działaniem środków chemicznych). W kolejnym kroku następuje otwarcie komory zęba i oczyszczenie kanałów.

Współcześnie coraz częściej praktykuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, który umożliwia precyzyjne opracowanie kanałów na całej długości. W tym czasie kanały płucze się środkami dezynfekującymi i aktywuje je ultradźwiękami. Efektem jest nie tylko dokładniejsze oczyszczenie wnętrza leczonego zęba, lecz także zapobieganie ewentualnym nawrotom infekcji.

W ostatnich etapach dentysta osusza kanały, wypełnia je biozgodnym materiałem – gutaperką, i dopasowuje rodzaj odbudowy zęba. Oczywiście możliwe jest leczenie kanałowe na NFZ, jednak długość oczekiwania na wizytę może zdecydowanie utrudniać dobre samopoczucie. W praktyce prywatnej pacjent wyleczy zęby szybciej (m.in. dlatego, że praktykowane jest leczenie pod mikroskopem). Ma też bardziej indywidualne podejście do pacjenta.

Czym grozi nieleczenie zęba?

Wśród niektórych pacjentów strach przed leczeniem kanałowym jest tak duży, że odkładają wizyty i rozważają ominięcie leczenia. Niestety próchnica rozszerza się i atakuje cały organizm. Może skutkować na przykład:

  • paradontozą,
  • nieświeżym oddechem,
  • depresją,
  • zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych,
  • sepsą,
  • zapaleniem zatok,
  • stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą,
  • wzrostem ryzyka chorób związanych z układem pokarmowym, np. choroby wrzodowej żołądka.

Jeśli masz obawy związane z działaniem stomatologa i chcesz, żeby Twoje leczenie wykonywał wyłącznie profesjonalny (ale i empatyczny) dentysta z Katowic, zapraszamy do naszego gabinetu. Leczenie kanałowe w Katowicach, w DENTICON, przebiega spokojnie, sprawnie i bezpiecznie. Każdy pacjent ma zapewnione komfortowe warunki, a dzięki nowoczesnym urządzeniom, ryzyko wystąpienia problemów lub powikłań jest minimalne.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zależy od rodzaju zęba i liczby opracowywanych kanałów. Jest kwestią indywidualną, ale orientacyjny cennik znajdziesz na naszej stronie internetowej. U niektórych pacjentów może być to koszt 300-500 złotych, u innych nawet powyżej 1000 zł, zwłaszcza w przypadku powtórnego leczenia kanałowego. Zachęcamy do indywidualnej konsultacji.

Leave a Comment

Call Now Button