Licówki czy korony protetyczne to małoinwazyjne i wygodne rozwiązania odbudowy zniszczonych zębów. Nie zawsze jednak można je zastosować. Jeśli ząb został zniszczony w bardzo dużym stopniu, również w części korzeniowej, najlepiej sprawdzi się inna metoda – implanty. Po założeniu implantu możesz znowu poczuć się tak jak z kompletem własnych zębów – różnica będzie praktycznie nieodczuwalna! Jak wygląda zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu zębowego?
Czym jest i jak wygląda zabieg implantacji?
Implantacja to jedna z najbardziej zaawansowanych technik protetycznych, jakie stosuje się obecnie w leczeniu ubytków zębowych. Warto z niej skorzystać w przypadku, gdy nie ma możliwości wykonania wypełnienia lub korony na zachowanym korzeniu zęba. Pacjenci korzystający z usług dentysty w Katowicach decydują się na ten krok np. po ekstrakcji zęba spowodowanej zaawansowaną próchnicą. Powodem mogą być także wypadki i uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza gdy po takim zdarzeniu brak zębowy jest widoczny w czasie uśmiechania się, rozmowy czy jedzenia.
Jak wygląda zabieg implantacji? Polega on na wszczepieniu tytanowego implantu – rodzaju śruby, który po pewnym czasie łączy się z kością pacjenta. Taki implant zastępuje naturalny korzeń zęba. Na gotowym implancie można wykonać uzupełnienie protetyczne w postaci korony.
Jak przebiega zabieg implantacji krok po kroku?
Każdy zabieg implantacji składa się z dwóch etapów. Jeśli planujesz skorzystać z takiego zabiegu, przygotuj się na nieco dłuższy czas leczenia – pomiędzy poszczególnymi etapami musi minąć kilka miesięcy.
W pierwszej kolejności specjalista wszczepia implant. Polega to na otwarciu dziąsła, aby uzyskać dostęp do kości i umieszczeniu w tkance kostnej rodzaju mocnej tytanowej śruby. Następnie trzeba poczekać kilka miesięcy, aż implant połączy się z kością. Dopiero wówczas można odbudować koronę zęba.
Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego, ale również, czy jest on bolesny. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym sterowanym komputerowo. Pewien dyskomfort można odczuwać jedynie kilka dni po zabiegu, zanim zagoi się rana na dziąśle.
Implant gotowy – co dalej? Co jeść po wszczepieniu implantu i jak dbać o higienę?
Pacjenci leczeni przy wykorzystaniu implantów w Katowicach potwierdzają, że czują się z nimi tak jak z własnymi zębami. Miejsce zabiegu może być nadwrażliwe i przypominać o sobie przez pierwszych kilka dni, ale później różnica jest już nieodczuwalna. Oznacza to, że z implantem żyje się tak, jak z naturalnym uzębieniem. Odpowiedź na pytanie: co można jeść po wszczepieniu implantu brzmi zatem: wszystko! Ważne jest jedynie, by na początku unikać twardych pokarmów.
Bardzo ważne u osób z implantami jest także dbanie o higienę jamy ustnej. Tylko wtedy leczenie protetyczne ma sens, a ząb udaje się skutecznie odbudować. Należy myć zęby rano, wieczorem i po posiłkach, krótko po wszczepieniu implantu można także stosować płukanki antyseptyczne.