Poniedziałek – Piątek 9:00 – 19:00 Sobota – Niedziela- NIECZYNNE
ul. Tysiąclecia 82

40-871 Katowice

Ortodoncja Katowice

Aparat na zęby – kiedy potrzebny?

To może wydawać się zaskakujące, ale problem wad zgryzu dotyczy większości Polaków. Na szczęście w wielu przypadkach można sobie z tym poradzić – ważne jest jednak to, by zacząć leczenie ortodontyczne jak najwcześniej. Noszenie aparatu daje najlepsze efekty u dzieci. W jakim wieku aparat na zęby będzie bezpieczny dla dziecka i zapewni skuteczną korektę zgryzu?

Aparat na zęby – kiedy potrzebny?

Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna. Wada zgryzu może być przyczyną problemów z  wymową, trudności w oddychaniu, chrapania, a nachodzące na siebie zęby są bardziej narażone na próchnicę i osadzanie się kamienia nazębnego.

Wielu pacjentów zastanawia się: kiedy aparat ortodontyczny? Odpowiedź jest prosta: noszenie aparatu zaleca się zawsze, gdy ortodonta lub dentysta w Katowicach stwierdzi wadę zgryzu. Im wcześniej, tym lepiej – choć niektóre osoby decydują się na leczenie dopiero w dorosłym wieku, to – jeśli tylko jest taka możliwość – nie powinno się z tym zwlekać. Noszenie aparatu trwa obecnie, dzięki coraz nowocześniejszym metodom, jedynie 1-2 lata, a po tym czasie można cieszyć się zdrowym zgryzem i atrakcyjnym uśmiechem.

W jakim wieku najlepiej założyć aparat ortodontyczny?

Pierwszą wizytę u ortodonty powinno się zaplanować, gdy dziecko ma około 7 lat. Nie oznacza to jednak, że będzie ono nosiło aparat ortodontyczny już w tym wieku. Ortodonta u młodszych dzieci ocenia jedynie stan zgryzu i zaleca ewentualną dalszą obserwację. To, od kiedy aparat na zęby dla dziecka będzie odpowiedni, zależy od stanu rozwoju jego szczęki. Kluczowe jest przede wszystkim to, kiedy następuje wymiana zębów mlecznych na stałe.

Aparat ruchomy – rozwiązanie dla młodszych dzieci

Rodzice, którzy wiedzą już, że ich dziecko ma lub może mieć problemy ze zgryzem, zastanawiają się często: od kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka. Najmłodsi pacjenci mają około 7 lat – z leczeniem czeka się najczęściej do momentu, gdy u dziecka zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby stałe. Za najlepszy czas na rozpoczęcie noszenia aparatu uważa się wiek 10-13 lat. Dziecko ma już wtedy większość zębów stałych, jest także w stanie samo poradzić sobie z higieną jamy ustnej, która jest szczególnie ważna podczas leczenia ortodontycznego.

U młodszych dzieci stosuje się aparaty ruchome. Takie leczenie wad zgryzu polega na noszeniu aparatu w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Konieczne są regularne wizyty u ortodonty, aby regulować aparat.

Kiedy można założyć dziecku stały aparat na zęby?

W jakim wieku najlepiej założyć aparat ortodontyczny stały? Specjaliści z naszego gabinetu ortodoncji w Katowicach zalecają, by robić to w momencie, gdy u pacjenta wyrżnęły się już zęby stałe, także trzonowe. Następuje to zazwyczaj w wieku 14-15 lat. To dobry moment na noszenie aparatu także dlatego, że kości szczęki są już wykształcone w dość dużym stopniu.

Czy dorośli również mogą nosić aparat na zęby? Do jakiego wieku jest to zalecane? Właściwie nie ma górnej granicy. Kryterium jest przede wszystkim stan uzębienia pacjenta.

Leave a Comment

Call Now Button